ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Failing to properly plan out your speech might lead to what
What is the inverse of the function f(x)=4x
Sine and cosine ratios
For which of the following situations would you most likely use critical listening? A. conversations with friends or family B. persuasive speeches C. oral prese
Please Help explain . which view do you think provides for a better society? traditional American republicanism or progressivism.
Select ALL the correct answers. Sophia has a book fund to save money for her college textbooks, and she also works at a part-time job. Sophia's grandmother has
Eight less than five times a number is 3 more than the product of the number and 6
Which of the following is a biotic factor? a. Parasites b. Sun c. Soil d. Temperature
What are two important words in Reservation Blues and what are their significance to the novel?
PLEASE HELP [[99 POINTS!!!!!!}