schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 240
A seven sides number cube with sides numbered 1,2,3,4,5,6,7 is rolled what is the possibility that an odd number or a seven is rolled
Name three types of hard drives, along with its speed and size. By type, I mean like Desktop, Laptop, etc. (I forgot the third type)
Whole grains, like oats, barley, and wheat, are good sources of the B-complex vitamins. These foods are also considered very good sources of energy. Why would w
A particular single-celled organism uses radiant energy to fix carbon as sugars. This organism generates ATP by breaking down sugars through a process that uses
Two stores sell the same television for the same original price. Store A advertises that the television is on sale for 30% off the original price. Store B adver
A mutation occurs that prevents a cell from taking in the glucose that it needs for energy production. What most likely to happen?
why was Eli Whitney's cotton gin an important invention for farmers and Georgia prior to the Civil War
Talking an assignment need some help
what was a provision of the english bill of rigghts in 1689?