promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

show work btw ….. math math math
1. _g clue: fret; become worried 2. Fret become worried
What did william wilberforce fight for in the 1800s.
Can someone help me with this question plsssssssss
what is the total weight of the bunches of bananas that weigh 1 3\4 pounds​
PLS HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST! NO FAKE ANSWERS!!
need help 10. solve inequality.[tex]12c \leq 72[/tex]
find the sum or difference 1. (4y+3)-(y-2)​ 2. (3p-7)+(5p-6)
How did supply and demand affect the economy of texas during the 1930s?.
how did old yellow die