harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Wayne used the diagram to compute the distance from Ferris, to Dunlap, to Butte. How much shorter is the distance directly from Ferris to Butte than the distanc
Which aspect of Bantu civilization was most affected by iron technology? A. farming B. trade C. religion D. social hierarchy
Suppose that a person eats a diet of 2397 calories per day.
What is the value of m^2 - 2mn+2^n + for m=-2 and n=4?
Which element is not required for the personal narrative essay
If you start with 60% sunny days and after 200 days it decrease by 50%. How many days of the 200 were sunny days
Pulse: select one: a. can only be felt in the neck or upper body b. can be felt only in veins c. can be felt only in arteries d. requires that a vein pass over
Assume that A varies directly with z. If A = 30 when z = 5, find A when z = 9.
A caterpillar crawls 25 inches in one minute. How far can it crawl in 4.5 minutes?
(2x+y-c=2)=(x+2y-c=5)=(x-y+2c=-7) solve for x, y, and c.