777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Which of the of the following quotes best supports the answer to Part A? A. “'Hope' is the thing with feathers" (Line 1) B. “That perches in the soul — / ... An
–13x − 15y = –18 to slope intercept form
The plum pudding model of the atom states that each atom has an overall negative charge. each atom has a dense, positively charged center. an atom is a solid, i
Which type of election requires the United States choose a president? A.recall election B.special election C.general election D.primary election
Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)
Please help me I need help
13. Trains used to be called iron mules by Native Americans. a. True b. False It’s false they hated the railroad and they called it “the iron Horses”
Mrs. Miner bought a 25 ounce smoothies that has 450 calories. How many calories does the smoothie have per ounce? Pls help me.
Answer my math question I asked so many times I lost most of points by
find the area 11m 9m 15m 9.58m ( im not that smart lol)