27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

algae do not cause disease or not
if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
A toy rocket is shot vertically into the air from a launching pad 5 feel above the ground with an initial velocity of 80 feet per second. The height h, in feet,
How do tussock moths obtain energy in cellular respiration?
An element with mass 1000 grams decays by 14.8% per minute. How much of the element is remaining after 11 minutes, to the nearest 10th of a gram?
write the equation in function form.then graph the equation x-3y=-9 ???
How do tussock moths obtain energy in cellular respiration?
What what handels full name
What Is the National Prohibition Act?
determine whether each expression is meaningful as  a real number  yes or no?   -√9