kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Product a has a sales price of $20 per unit. based on a 15,000-unit production level, the variable costs are $11 per unit and the fixed costs are $6 per unit. u
Dr. Brown has explained the benefits and complications of the proposed procedure for Mrs. Bennett. After signing the informed consent papers, Mrs. Bennett begin
About 6% of the population has a particular genetic mutation. 600 people are randomly selected. find the standard deviation for the number of people with the ge
What is the length of side BC of the triangle? Enter your answer in the box.
How much is f(10) if f=x^2-2
When proofreading a message, the focus of the proofreading should be what?
Sydney wants to explain the concept of the axial and appendicular skeleton.if she uses an analogy of a coat rack,what would the different parts of the picture r
18. (MC) The Gettysburg Address "Fourscore and seven years ago our fathers brought forth on this continent a new nation, conceived in liberty and dedicated to
What scientist discovered cells by observing cork with a homemade microscope
Tape worms can be reproduced by?