tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

if $38 is invested at a simple interest rate of 2% per year, what would the total account balance be after forty years?
What are the vascular tissues of a plant and what materials does each move?
6 steps to the nitrogen cycle
Which of the following sentences has an error in parallel structure? A: When I wake up, I eat food, taking a shower, and go to class. B: If you garden, you shou
the difference of x and 4, cubed, times 6
Which number has the prime factorization 5 · 72 · 32?
A boy makes a cuboid of plasticine of sides 5cm, 2cm, 5cm. How manny such cuboids will he need to form a cube?
1. What is a polygon? 2. What makes a polygon a regular polygon?
It is pizza night at the murphy home and everyone has an opinion about what they should get as a topping on the pizza. which choice would best support the murph
Consider this function. f(x) = 6x2 − 11x − 10.What are the factors of the function? A) (6x +2)(x − 5) B) (6x +10)(x −1) C) (5x + 5)(x − 2) D) (3x + 2)(2x −