ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

In erik erikson's model, a child who is struggling through the "terrible twos" is attempting to establish a personal sense of:
A performance of a play with changes in important elements such as scenery language amd ethnicity
Isotopes (such as hydrogen-1, hydrogen-2, and hydrogen-3) are atoms of the same element that differ in:
what name is given to substances in which atoms of 2 or more elements are chemically combined?
"a drug interaction may occur when one drug potentiates or diminishes the action of another drug." what does this mean?
Lee drove 420 miles and used 15 gallons pf gasoline.How many miles did Lee's car travel per gallon of gasoline?
if the measure of the third angle of the triangle is 20 more than three times the measure of either of the other two angles, find the measure of each angle of
Unscramble: una tu pedir los dias todos bicicleta
Doubling the distance between two objects halves the gravitational force between them. true or false
If vx = 7.50 units and vy = -6.10 units, determine (a)the magnitude and (b)direction of v⃗ .