pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

Norma and Rene are serving cupcakes at a school party. If they arrange the cupcakes in groups of 2.3.4.5. or 6 they have exactly one cupcake left over. what is
What's the scientific name for mendarine?
What is the product of 6+5i and 4+7i?
how to multiply numbers with exponets and different bases
What is another name for lines of latitude
Help me find the measures
Which pair of quantities is LEAST likely to be directly proportional? CLEAR CHECK Area and side length of a rhombus , Distance and time when speed is consta
When a nerve from the sympathetic nervous system forms a synapse on a muscle, the muscle releases ________ ?
An area of 16m^2 can be covered by 1.5 litres of pain. How many litres are needed to cover 20m^2?
Why might scientists who study changes of state build models showing the arrangement of particles in a substance?