a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

49,254 find value of 9
A triangle has sides with lengths of 5x-7, 3x-4, and 2x-6. what is the simplified expression for t h e perimeter of the triangle?
What demands did colonists in this region place on the American Indians who lived there?
"The gravity of the Sun causes the planets to move in a circular path." Which law of motion is this? a. first law b. second law c. third law
What is the analogous position in a state government?
What does it mean to describe a scientist as skeptical? Why is skepticism considered a valuable quality in a scientist?
Why is it sensible on diagrams to represent a force by an arrow?
is 9.23 greater than, less than or equal to 9.32
Translate the word phrase into a variable expression. The number a is increased by the number b. A. a – b B. a/b C. a + b D. a x b
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month