demaria demaria
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

4 burgers for 4.60 how much is 1 burger?

Respuesta :

jamesbeargr
jamesbeargr jamesbeargr
  • 02-03-2017
You take 4.60 divided by 4, which equals 1.15. 
$1.15 dollars per burger. 
Answer Link
JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 02-03-2017
If 4 burgers cost 4.60

then 1 burger would cost [tex] \frac{4.60}{4} [/tex]  =  1.15
Answer Link

Otras preguntas

Julius Caesar a. reformed the calendar b. marched his army on Rome c. attempted to help veterans d. did all of the above
What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
Why do we have to annotate paragraphs?
The lowest common multiple of 45 and 66.
What is 7b/9b in simplest form? I'm not so sure how to do this.
are part of your body's inherent immunity to disease.
One tank is filling at a rate of 5/8 gallon per 7/10 hour. A second tank is filling at a rate of 5/9 gallon per 2/3 hour. Which tank is filling faster? WHY? WHY
Will Central America, by adopting trade pacts such as PPP and CAFTA, trade one form of dependency for another?
Today, the economies of the Pacific Islands rely heavily on which of the following needs? A. sheep, because wool supports the economy B. importing raw materials
A triangular flower bed (space for planting flowers) needs a thin metal border all the way around it. The sides are 7 feet, 6 feet, and 9 feet long. How many