piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

what do you notice about the y-intercept in a direct variation equation?
Which storms cover much larger areas?
_____ is a characteristic of realism. honest portrayal exaggeration melodrama romanticized life experience
Please answer :) due tommorow
A research method in which researchers become directly involved in the situation under investigation is content analysis. survey. participant observation.
what is the theme of the raven?
where on a graph is surplus and shortage located in relation to X
what is the difference between a correlation and a model
Can anyone help with this please
What type of spectrum is shown below?