Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

What factors would affect the length of a day?How would the length of the day affect the temperature?
Guest at a pizza party are seated at three tables. The small table has 5 seats and 2 pizzas. The medium table has 7 seats and 3 pizza. The large table has 12 se
santa weighs 1781.8 N if the average chimney is 32 feet high how long (neglecting friction) does it take santa to get down the chimney? at what speed in m/s, km
identify one benefit of working for the government in Han dynasty.
Which of the following statements shows the halving and doubling strategy to find 28 x 50
how do you write improper fraction as a whole number or mixed number in simplest form 25/5
Why do basil 1 and basil 2 typify Byzantine emperors?
What percent of 300 is 36?
why would upton Sinclair be considered a muckraker?
9 is 12 percent of what number? ( show your work)