giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

A. Discuss which of the four phases in the food chain you think is the most important part of the chain. Explain why you believe this is true using at least 2 c
What the correct answer now
The measure of ∠1 is 150°. What are the measures of ∠4, ∠3 and ∠2?
Help please.☺️☺️☺️☺️☺️
Line AB and Line CD are parallel lines. Which translation of the plane can we use to prove angles x and y are congruent, and why?
Place the following events in correct chronological order, from earliest to latest: A. Japan invades Manchuria, Tripartite Pact signed, US Oil embargo B. US Oil
Differentiate y=8x-3
Instructions Chart of Accounts Starting Question Joumal Instructions Flush Mate Co. wholesales bathroom fixtures. During the current fiscal year, Flush Mate Co.
What are the uses of distillation process any 5
Using Charles’s law, V1/T1 =V2/T2 and the information below, solve the question. If a balloon takes up 625L at 273K, what will the new volume be when the balloo