jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

Give two examples of glands in the endocrine system
What is a right angle in a full turn
what is 4-6x equal ??
What is one example of a closed economy? a barter system that does not rely on money or other currency a restricted system that blocks trade with international
What are the domain and range of f(x) =4^x-8
the american colonists rarely resisted attempts by the government in london to tax them
How do the mouth and stomach play a role in mechanical digestion
Illegal poaching and trade of endangered animals has been a huge issue in Africa for many years. true false
how does a larger, more powerful country create an "us versus them" mentality with a smaller, less-powerful country?
which of the following relationships is an example of a mutualism