kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

How do you say, Cooking is fun and dangerous all at the same time.
~ Need Help!!!!! The Italian scientist Galileo found himself in trouble with the authorities of the Catholic Church. Galileo believed in a new worldview. He
Why did france join the triple entente?
Please help me !!! ( the directions are to factor the following Trinomials. Use FOIL to check). Answer what you can correctly for a brainliest and also get a th
What percentage of college athletes report that they've been subjected to some form of hazing?
Trying to figure this out
Which type of stretching must be done under the supervision of a coach or a trainer?
DaDanielle wants to paint her daughter’s room pink. She has been told two different plans: •    Plan A: Use 5 parts white and 2 parts red •    Plan B: Use 4 par
a=lw what is the value of w if A=184cm squared and l=23cm
According to the international ice cream association, what is the most popular ice cream flavor in the u.s.?