starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

what elements are involved in hydrogen bonding
4/3v^2x -5/6vx^3 what is this answer for algebra
why do people join interest groups?
Which of the following 19th-century figures is known for opening Japan to U.S. trade? A)Franklin D. Roosevelt B)Francis Xavier C)Matthew Perry D)Sato Eisaku
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
which channel is the most popular one for the evening news A. WANR B. WWCN C. WCLM D. WKOD
what is the difference between concealed and revealed propaganda
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
Juan Ramirez sells suits in a major department store on weekends. he earns a commission of 5 percent on the first ten suits, and if he sells more than ten, he e
which is an example of an intentional injury