maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

7 (r3+15r² +48r – 44) = (r+6)​
Help it’s due tomorrow
how did immigration during the industrial revolution allow big U.S. companies to make even bigger profits​
A manufacturer claims that 40% of households are planning to purchase a new television in the next two years. An investment analyst is skeptical of this claim.
What is an example of a mathematical equation?
A spherical bowling ball with mass m = 4.1 kg and radius R = 0.117 m is thrown down the lane with an initial speed of v = 8.9 m/s. The coefficient of kinetic fr
Covert (3×10²)(2×10³) to scientific notation. Show work please.
Factor completely 3x^3+2x^2-75x-50
Ayer por la tarde nosotros _______________________ (saber) que los primos de Tomás_____________________(querer) venir a la fiesta pero no _____________________(
A country's trade in manufactured goods diminished substantially, causing it to lose tax revenue and become a net borrower of foreign funds. For the next two de