ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Please help me just give me a simple answer and you earned your 10 points and a tanks badge
[tex]x+38=-25[/tex] ---
classes, c, she will take this year. For each class that she takes, she expects to spend 24 hours Kaylee wants to do well in her classes, so she is budgeting he
How did English emergence in Ghana
"The heated air grew quite easily hotter, as if from some enormous furnace from which it could dry at will" What technique is used here and what idea does it gi
May you PLs help I will give you brainliest The problems are, the Birch and Swinnerton-Dyer conjecture, Hodge conjecture, Navier–Stokes existence and smoothness
What is 2.8 x 4.6? Find the missing partial products.
9.87x10^8 in standard form​
Cuál es la propiedad de - 53 + 53 = 0 ?​
2. Write the equation of the line that passes through the point (3.-3) and is parallel to the equation y = -4x + 1.