herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Adrian's recipe for cranberry cost for one and three fourths cup of sugar wants to use a half that amount how much sugar should he use
Patrick and Stewart each buy popcorn at the movies when the movie ends each boy has eaten half of his popcorn Stewart says I've eaten more popcorn how can this
write a whole number and a fraction greater than 1 to name the part filled. think 1 container=1
How do you think overpumping groudwater is related to the formation of sinkholes?
Why did European countries establish colonies in Africa during the 19th century?
by the end of the year Kierans savings is 9/2 of simons savings
Sodium burns in chlorine to form sodium chloride, NaCl. How many grams of sodium chloride will be formed when 1.8 g of sodium is burned in 2.00 g of chlorine? W
What is the purpose of a pentad? A- to choose a format for publication B- to assist you in editing your piece C- to narrow your topic D- to help revise you
y=4x-5 as ordered pairs
2. Kateri saves her quarters and dimes. She plans to exchange the coins for paper money when the total value equals $10. (Use this information to solve the foll