alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

what number is 170% of 16? give your answer to one decimal place(tenth). enter only the number.
what is the slope of the line that passes through the points (1 3) and (3 7)
A hotel charges $89.95 per day, plus additional charges for room service. Colin stays at the hotel for 3 days and his bill is $302.53. How much was Colin charge
why would internet speed test be different on same network
help pls pls pls plz​
What is the solution set of -11 > 1+ a? o ac-12 Oa>-12 O a<-10 a>-10
I don’t know all no help me out
Find the slope of the line that passes through the points (9, -2) and (4, 3) (
i suck at this topic :(
Find the equation of the exponential function represented by the table below: