23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

A traditional Greek woman painted on a vase. The Achilles Painter is famous for created vases such as the one above. Which of the following is true of his vases
The cost, d, of a DVD is twice as much as the cost, v, of a VCR tape. Which equation best represents this situation? A. 2d = v B. 2v = d C. 2 + v = d D. 2 + d =
If ke is proportional to time, what is acceleration proportionate to:.
Ayla and Esteban are getting married. They hired Julian to plan the catering, location, and other details of the wedding. What is Julian’s job title? event plan
Evaluate the expression 3r-h when r= 7 and h = 10.
How many cups of flour are needed for 14 cakes? Any one help
I’m short word form 2,000,000+500,000+30,000+5,000+8
so its about grams and kilograms
Find the value of the expression 1/2 x + 3 if x = 12.
this is a non metal that can be used for making the roofs of housesa) glassb) woodc) strawany help is appreciated :)​