winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

What percent of bricks will be discarded
0.56 divided by 9. I'm just wondering so I can answer my sister
Suppose your mass is 72.5 kg and you climb 40 stairs of height 18 cm in 17.0 s. What is your power output as you climb the stairs?
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a store, 8 pounds of pasta cost $12. Hom much will the caterer pay for the pasta here? All I kn
Question 1 of 10 In A Beautiful Mind, John Nash "saw" his roommate and had conversations with him, even though there was no such person. This would be a: A. dis
What is the percent error of an egg that weighs 2 oz using 2.5 oz as original value
Refer to the Newsela article “Can Eating Less Meat Cool the Climate?” The author of the PRO argument states that livestock are responsible for much of the world
Help me out here pleaseeeeeeeeee
Simplify the expression:8 – 7+ 7g – 4g
(-4, -7) and (-6, 9) in slope-intercept form. Show work