PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Gonzalez is enrolled in Original Medicare and has a Medigap policy as well, but it provides no drug coverage. She would like to keep the coverage she has b
What is the solution to the system of equation graphed below? Can please helppppppppp
use the figure at the right the complete inequality statements​
3 added to five times a number, and the result is multiplied by 4 . The final result is 72 . What is the number
Which graph represents a function?
The simplest organizational structure is the _______ structure, in which direct lines of authority extend from the top manager to employees at the lowest level
there are d boys in the class this is two more than four times the number of girls (x) how many girls are there in the class?
3х + 2 +(-5)? I need help pls
You are on a 5.6-mile run and have already run 1.98 miles. How many more miles do you need to run?
Someone pls answer all?