johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
Rick has a collection of 6 video games. He let's his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fracations a equivalent to this numbet. Expl
How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
what causes the earths crust to move ?
Aqueous solutions of this ion give a reddish precipitate when excess hydroxide ion is added. (A) Cu^{2+} (B) CO₃^{2−} (C) Fe^{3+} (D) Al^{3+} (E) Pb^{2+}
how do I solve 9 1/9 - 5/6
You are given two solid materials one that is organic and one that is not organic. Describe three tests you could perform to help you decide which is which.
What does ¿Cuál es la fecha de mañana? mean and how would you reply?
Water Cycle: As _________ get too heavy to hold the liquid, the liquid droplets fall back to Earth.
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.