Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

A grocery store sells roasted almonds in bulk. What is the price per pound for the almonds?A: $4.50B: $5.00C: $7.50 (i think this is the answer but not sure)D:
Which organic compound has this component? RNA A.carbohydrates B.lipids C.nucleic acids D.proteins
In Schenck vs United States Oliver Wendell Holmes stated that the First Amendment protections did not extend to speech that did what?
Write the inequality for the following graph.
what igneous rock has a vesicular texture and contains the minerals potassium feldspar and quartz
What role did religion play in cortés's and columbus's explorations?
Tameca is planning a hiking trip. the trail she would like to follow is 7.5 miles long. she plans to start her hike at 10:00am. she hopes to reach the end of th
If a store sold 25 pairs of socks, making a 25% profit of $150, how much did they charge for each pair?
How was the election of 1800 decided
What mass of each gas is present in a 1.15 −l sample of this mixture at 25.0 ∘c?