Armytech
Armytech Armytech
  • 01-02-2018
  • Mathematics
contestada

31 gallons of gas cost 82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas

Respuesta :

utc2808 utc2808
  • 01-02-2018
You divide 82.15 (the cost) by the amount (31 gallons)
82.15/31=
$2.65
Answer Link

Otras preguntas

Which was an advantage of athens during the peloponnesian war?
4 plus radical 3 times 4 plus radical 3
Please Help! Pizza costs $1.50 per slice. Use a table an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?
What is more stronger? The power of love? Or the love of power?
The economy of a country has shown signs of overheating, such as high inflation rates. The government decides to implement fiscal policy. Which action should i
Need help plz help with this questiom
How do you say, Cooking is fun and dangerous all at the same time.
What is one main purpose of the Bill of Rights? A. to protect civil liberties B. to provide for the pursuit of happiness C. to protect against anarchy D
The mountain range extending along the northern frontier of india was formed as the result of a collision of the indian subcontinent and what other continent?
Write the doubles minus one fact for 4 + 4.