xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

when she heard the explosion, she dropped her dishes onto the linoleum which word is the subordinating conjuction
Explain the relationship between the sarcoplasmic reticulum and the transverse tubules
Which is one way to reduce the risk of developing osteoarthritis? A.drinking ample water B.taking anti-inflammatories C.controlling weight D.doing high-impact a
by whose power was the constitution written?
Which form of transportation did fur traders use to transport themselves and their goods?
What two cell structures are found in plant cells but not in animal cells?
when she heard the explosion, she dropped her dishes onto the linoleum which word is the subordinating conjuction
estimate the sum of 703 + 620
Latin is more exact and precise than Greek. a. True b. False
Third parties have influenced some elections in U.S. history by doing which of the following? A.taking key issues away from the control of a major parties and m