yvmichelle yvmichelle
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 2.9 pounds of bananas at a price of ​$ 2.35 per​ pound?

Respuesta :

004057
004057 004057
  • 03-02-2018
Simple multiply it says per pound so it’s saying to do the math in terms of a pound. I can’t do it because I don’t have a calculator 2.90*2.35
Answer Link

Otras preguntas

[Will give Brainliest] Can you please translate the English into French using the pronoun "en"?a. Est-ce que tu manges des frites?b. Yes, I’m eating som
Jane’s favorite fruit punch consists of pear, pineapple, and plum juices in the ratio 5:2:3. How many cups of pear juice should she use to make 20 cups of punch
Describe Germany’s successes at the beginning of world war 2?
The cost of using a service is $0.25 per min. What equation correctly represents the total cost c, in dollars, for d days of use?
What are the number of solutions ?
Laugh and be merry, remember, better the world with a song,    Better the world with a blow in the teeth of a wrong.    Laugh, for the time is brief, a thread t
How do i can change this sentence : A modern physician in a small town not only is proficient in general medicine but surgery as well. To parallel structure?
30 POINTS WHOEVER ANSWERS!!!
Melanie is buying a bathing suit that costs 39.99. she is given a discount at the cash register of $6.00 when she scratched 15% off on a game piece for a store
Why is Ivan IV known as “Ivan the terrible”?