chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

true or false the american revolution was fought by the american colonies and china??
What American President was famous for playing golf every Fourth of July?
What is the source of the following phrase: “Government of the people, by the people, for the people”?
How many representatives are there in the House of Representatives?
What other countries celebrate the 4th of July?
This US national park covers 270 square miles, and 95% of it is underwater. Divers and snorkelers explore its shipwrecks and a bright coral reef, home to reef
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War
In 1803, the United States bought Louisiana Territory from France. The deal, known as the Louisiana Purchase, doubled the size of the U.S. and opened a new fro
This state and river share a name, which comes from an Indian word meaning “Father of Waters.”
Rule for the relationship between certain quantities. Domain Origin Formula Term