Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

explain the differences between shade, shading, and shadow.
One downside of the bossless organization is the delay in identifying bad hiring decisions. How can this problem be corrected?
Help Me anybody teacher highschool student college professer anyone just help please! Jeremiah has a batting average of 0.312 this baseball season. Express his
What are all prime numbers that are less than 100?
can water defy gravity and climb up hill
Six times the sum of a number and twelve is forty. Which equation represents the statement above?
what are the two characteristics of autotrophs
x= -19 (-7,-2) perpendicular line
How do you find the perimeter of a box?
within any ecosystem, there is a fixed amount of energy available for organisms to use. since organisms usually produce more offspring than a given ecosystem ca