kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

9/6 = x/10 Solve proportional!
a beach ball has a mass of 5 grams and a volume of 20 cm3​
May someone pls help me with this question
The functions f(x) and g(x) are given by the following: F(x) = x+5 and g(x) = 3x-1, Find the value of fg(1)
Is Kee Keelin wants to find the value of t in the equation }(150 – 30) = 50. Her work is shown below. Solve: ž (15t – 30) = 50 Choosed Step 1: 5t - 10 = 50 The
Fully conjugate these verbs in present tense for all of the pronouns (je,tu,il,elle,nous,vous,ils,elles). 1. voyager 2. parler 3. habiter 4. arriver
PLEASE HELP!!!! Marvin is a builder. A client gave Marvin this diagram of the dimensions of the triangular shelves that he would like Marvin to build for his da
How can mutations be harmful? ​
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
1After paying off her two-year loan of $5000, Janice noticed she had paid a total of $5200. Find out what interest rate they used to charge her during this time