hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Which equation could be used to solve the problem? The Jensens drove 400 miles in 8 hours. How many miles per hour did they drive (m)? a. m = 400 miles • 8 hou
Can your explain it to meet plaza im confussed
Gary mails 3 to the power of 10 flyers to clients in one week. How many flyers does Gary mail
What division problems equal 100
what is 4.16 repeating as a fraction
the invisible line at 0 degrees latitude is called
which document most inspired the inclusion in the declaration of independence of the right of people to revolt against tyrannical government
President Hoover responded cautiously to the Great Depression because he A. thought that the business cycle would correct itself. B. was distracted by the gian
According to the speech, what message did the Secretary of State receive from the Japanese Ambassador just on hour after the attack on the Island of Oahu? a. Th
Which type of compound dissociates?